16.06.—01.10. 2020

Sídliště Vlasta, P-10

  • Black YouTube Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon

[LAYERS

    OF HISTORY]

STORY [Layers of history]

In 2020, the fourth year of the Festival m3/Art in Space will take place. It builds on the three previous years: 2017 to 2019, each of which had different venues, themes and curators. The annual radical transformation of the festival prevents its artistic stagnation and always offers spectators new approaches to and perspectives on art and public space.

This year's festival seeks to look at art in public space as a complex phenomenon linked to broader historical, political and artistic contexts. That is why we decided not only to approach a number of contemporary artists but also to include in the festival works already existing in the given locality and to explore deeper "historical layers" and their potential symbiosis with the newly placed works, many of which make this historicity their theme.

In the last thirty years, the issue of art in public space has often been neglected or even rejected as a legacy of the former totalitarian regime, though at the same time, it is arousing growing interest among enthusiasts and official institutions. That is why we chose as the centrepiece of the festival the Vlasta housing estate, which was conceived in the early 1970s as a single unit, including its artistic embellishment, but is also located at the interface of several other diverse historical components. In addition to the First-Republic Vršovice quarter and the Koh-i-noor factory, associated with František Kupka's patron, Jindřich Waldes, there is also the derelict cultural house Eden dating from the normalization era, the uniform shopping centre bearing the same name and the stadium of the SK Slavia Praha soccer club on the site of the pre-war entertainment park. Exploring a deeper historical context thus includes an entire century, which we try to map as a complex space with its own diverse dynamics.

The embellishment of the Vlasta housing estate with works of art was carried out by two key artists of the Army Art Studio: fortunately, the sculptures by Vendelín Zdrůbecký and the mosaics by Radomír Kolář do not feature strong ideological gestures. To create a "new layer", we approached artists of various generations and styles: from abstract works through conceptual figuration to interventions or references to the existing works of art and other existing phenomena. Through this, we want to test the possibilities of connecting new works to existing ones, their transitoriness and permanence against the background of the real life of a diverse Prague quarter.

In addition to the works themselves, the festival wants to pro-actively create new territorial contexts that help to cultivate public space and formulate its current shortcomings and requirements. This is why the festival will include an art historical and sociological survey and guided tours of the site accompanied by further educational activities for schools and the general public.

We would like this year's festival to help viewers and residents of Vršovice to understand the logic and richness of the local "layers of history" and also show the need not only to protect them but also to critically and creatively perceive and develop them.

Curators: Marcel Fišer, Pavel Vančát

 

PROGRAMME

BAGENINGS

16.06. | 18:00 Centrum architektury
a městského plánování (C.A.M.P.),
Vyšehradská 51, Praha 2

17.06. | 17:00 P-10 sídliště Vlasta-
KD Eden,
Kazašská 1425/8, Vršovice
(17:30 Komentovaná prohlídka
s kurátory)

17.06. | 18:30
Markéta Othová, vernisáž
v galerii ProLuka 19:00 DJ Aid Kid, KD Eden

JUNE

*Change of programme is reserved!

13.06. | 10:00
Nela Keroušová [Floratorium] Kultura
a Agrikultura - Výsadba jedlých dřevin /1.část

22.06. | 18:00 Tereza Bonaventurová, Artmat - Jak fotit město? Procházka po Vršovicích
s fotografickým workshopem

24.06. | 18:30 Představení soutěže o sochu J. Chalupeckého - debata na téma socha ve veřejném prostoru, Úřad MČ Praha 10 – Středisko územního rozvoje Prahy 10  – Budova B, Vršovická 68, Praha 10

30.06. | 16:00 Performance Philip Topolovac
(Kazašská 1425/8,
Praha 10
Vršovice)

JULY

Dílna – otevřená dílna s libovolným časem příchodu a odchodu | Workshop – fixní dvouhodinový program | Cena dílny nebo workshopu je 250 Kč/os

*Change of programme is reserved!

04.07. | sobota

| workshop
lektorka Šárka (děti nad 10 let), název: Znovu, ale poprvé

Znovu objevujme a nechme se inspirovat prostory Vršovického sídliště Vlasta, jenž je
i hlavním dějištěm festivalu. Vraťme se zpět v čase a pomocí fotografie sídliště opět postavme
a vdechněme Vlastě nový život! S dětmi nejdříve projdeme určenou trasu, při které fotograficky zaznamenáme nejen prostory sídliště, ale i sochařská díla jednotlivých umělců. Posléze budou mít účastníci workshopu příležitost, vybrané fotografie vytisknout a následně s nimi vytvořit  plošné, či prostorové koláže s možností zasazení jejich díla do skupinové práce všech zůčatněných.

14:00 setkání s lektorkou před vstupem do muzea

14:00-15:00 fotografická procházka na sídlišti Vlasta

15:00-16:00 tvorba v sále Waldesova muzea

vlastní digitální fotoaparát  ( nebo mobilní telefony ) s sebou

09.07. | čtvrtek

| workshop  lektorka Šárka (děti nad 10 let), název: Znovu, ale poprvé

Prozkoumejte komunikaci umění a prostoru formou sítotisku a dalších tiskových technik, které na vás v rámci workshopu Znovu, ale poprvé budou čekat. Díky tiskovým technikam vám bude propůjčen zcela nový způsob uchopení sídlištního prostoru. Co jsme chápali jako uzavřené
a skličující, nudné, či ohrané, nebo opakující se, nám bude nyní sloužit jako platforma pro samotné tvoření. Z workshopu budete tedy odcházet obohaceni nejen zajímavým zážitkem, ale i s vlastním dílem.

zázemí Městský úřad Praha 10 - Středisko územního rozvoje 

otevření dílny s lektorkou od 14:00 do 16:00

15.07. | středa

| dílna
lektorka Kristýna
(děti do 15 let), název: Historii tvořím teď. . teď. .

Budeme kreslit, lepit stříhat, kolážovat, kolorovat , modelovat z papíru  a především imaginovat. Velké černobílé fotografie s městským zátiším,budou čekat na vaše nápady, jak se dají městská zátiší prakticky i umělecky pozvednout. Návštěvníci budou navrhovat sochy a urbanistické úpravy existujících prostorů podle vlastního vidění světa. Společně tak propojíme vrstvy času již existujícího místa s pohledem na možnou budoucí proměnu. Vzniklé vizualizace a urbanistické prostorové modely vašich uměleckých zásahů do vize města, budou veřejně prezentovány.

zázemí Městský úřad Praha 10 - Středisko územního rozvoje

otevření dílny s lektorkou od 14:00 do 18:00

25.07. | sobota

| dílna

lektorka Kristýna
(děti do 15 let), název: Historii tvořím teď. .
teď. .

Budeme kreslit, lepit stříhat, kolážovat, kolorovat , modelovat z papíru  a především imaginovat. Velké černobílé fotografie s městským zátiším,budou čekat na vaše nápady, jak se dají městská zátiší prakticky i umělecky pozvednout. Návštěvníci budou navrhovat sochy a urbanistické úpravy existujících prostorů podle vlastního vidění světa. Společně tak propojíme vrstvy času již existujícího místa s pohledem na možnou budoucí proměnu. Vzniklé vizualizace a urbanistické prostorové modely vašich uměleckých zásahů do vize města, budou veřejně prezentovány.

zázemí Waldesovo muzeum malý sál

otevření dílny s lektorkou od 14:00 do 16:00

 

!DÍLNA JE MOMENTÁLNĚ ZRUŠENA A PŘESUNUTA NA ZÁŘÍ!

22.07. | 18:00 procházka po sídlišti Vlasta s Hanou Řepkovou "Soubor Vlasta v kontextu českých 

a středoevropských sídlišť

Procházka s Hankou Řepkovou se zaměří jak na mizející architektonické, tak na nepomíjející urbanistické a výtvarné hodnoty souboru a zformuluje doporučení směru, kterým by se měla ubírat jeho modernizace. Dozvíme se, v čem se liší realizace od projektu, co má Vlasta společného s českými sídlišti, čím se naopak vymyká a kde ve světě můžeme najít paralely k její sevřené podobě a ojedinělému množství výtvarných děl ve veřejném prostoru. 

sraz: na terase bloku A s výhledem do Kazašské ulice.

29.07. | 10:00 Storytelling představení pro děti (Slow cafe, Francouzská 966/33,
Vinohrady)

Vyprávíme, co vám na očích uvidíme. Pásmo pohádek z celého světa pro menší i větší diváky. Procestujeme spolu Afriku, Japonsko, Haiti a mnoho dalších koutů světa, kde jsme posbírali ty nejzajímavější příběhy a pohádky a teď vám je povyprávíme.

 

Vypráví: Markéta Holá a Jiří Šmirk

Představení pro děti - Slow cafe Francouzská 966/33, 120 00 Vinohrady - 250 Kč/os.

AUGUST

*Change of programme is reserved!

05.08. | 17:30 Komentovaná prohlídka 
s Pavlem Karousem

V sobotu 5. srpna bude procházka za výtvarnými artefakty na sídlišti Vlasta ve Vršovicích, a to jak díly ze 70. a 80. let, které byly realizovaný v rámci „čtyřprocentního umění“ a novými instalacemi, které vznikli v rámci festivalu M3/ umění v prostoru na sídlišti. Sraz je v 17:30 před zavřeným kulturním dome Eden. Komentovanou prohlídku vede sochař Pavel Karous, autor projektu Vetřelci a volavky. Plánovaná doba procházky je cca 2 hod. Vstup v rámci komentované prohlídky zdarma. Objevte mezi normalizačními výtvarnými realizacemi z dílny Armádního výtvarného studia aktuální a dočasné umělecké intervence a instalace. Děti, psy
a hipstery berte s sebou.

19.08. | 18:00 Komentovaná prohlídka 
s kurátory

Srdečně vás zveme na komentovanou procházku s kurátory letošného ročníku festivalu M3 / Umění v prostoru – Marcelem Fišerem a  Pavlem Vančátem. Letošní ročník nese podtitul "Vrstvy historie", které kurátoři odhalují na vršovickém sídlišti Vlasta, do kterého zasadili třináct uměleckých děl od umělců jak z České republiky, tak ze zahraničí. Na sídlišti a jeho blízkém okolí uvidíte nejen historická díla od Vendelína Zdrůbeckého a Radomíra Koláře, ale především nově vzniklá díla v rámci festivalu. 

 

Vystavující umělci:

Petr Dub, Barbora Fastrová a Johana Pošová, Johannes Makolies, Martin Zet, Miloš Cvach, Vojtěch Rada,  Václav FIala, Philip Topolovac, Anna Hulačová, Pawel Althamer, Nela Keroušová, Markéta Othová, Hugo Demartini. 

SEPTEMBER

*Change of programme is reserved!

14.09. | 16–18:00

Úklid sídliště

a okolí s Trashero

Trash Hero vzniklo v Thajsku. Tehdy jedna parta lidí zvedla zadky a uklidila pláž zaneřáděnou odpadky. Další týden uklidili jiné místo.. a pak znovu a znovu. Pak se začaly připojovat další vesnice, města a země. Mezi nimi i Česká republika. Nemáme sice pláže, ale odpadků se tu povaluje dost. A hlavně - spotřeba jednorázového plastu v ČR není tolik vidět. Skrývá se recyklaci, která nám dává dojem, že je všechno v pořádku. Tenhle plastový kolotoč chceme skončit. Proto pořádáme úklidy, přednášky a workshopy, aby lidé přemýšleli nad jednorázovým plastem. Protože každá, i sebemenší změna má velký dopad. Dobrovolníci Trash Hero pořádají úklidy v pražských ulicích. Šíří myšlenku, aby lidé uklidili po sobě i po ostatních... a že nejlepší odpad je žádný odpad.

14.09. | 17–17:30

Vojta Rada prezentace hry mlha

Zveme Vás na prezentaci hry Mlha od Vojtěcha Rady. Ukáže Vám tajná místa sídliště Vlasta a jeho okolí napříč jeho historií.

14.09. | 17–17:30

Film Katapult

Středisko územního rozvoje (SUR)

Prosím registrujte se, vejde se cca 15 lidí - / Zveme Vás na promítání filmu Katapult režiséra Jaromila Jireše, který zfilmoval stejnojmenou novelu Vladimíra Párala. Tak jako ve většině Páralových povídkách, i zde zobrazuje problematiku stereotypu všedního dne. Děj se částěčně odehrává na sídlišti Vlasta.

14.09. | 15–16:00

Autorské čtení s knihkupectvím XAO

Vystoupí autor Ladislav Čumba

s knihou Wttgensteinova kniha faktů (pro dospělé)

14.09. | 16–18:00

Úklid sídliště
a okolí s Trashero

Trash Hero vzniklo v Thajsku. Tehdy jedna parta lidí zvedla zadky a uklidila pláž zaneřáděnou odpadky. Další týden uklidili jiné místo.. a pak znovu a znovu. Pak se začaly připojovat další vesnice, města a země. Mezi nimi i Česká republika. Nemáme sice pláže, ale odpadků se tu povaluje dost. A hlavně - spotřeba jednorázového plastu v ČR není tolik vidět. Skrývá se recyklaci, která nám dává dojem, že je všechno v pořádku. Tenhle plastový kolotoč chceme skončit. Proto pořádáme úklidy, přednášky a workshopy, aby lidé přemýšleli nad jednorázovým plastem. Protože každá, i sebemenší změna má velký dopad. Dobrovolníci Trash Hero pořádají úklidy
v pražských ulicích. Šíří myšlenku, aby lidé uklidili po sobě i po ostatních... a že nejlepší odpad je žádný odpad.

15.09. | 17:30 Veřejný prostor sídliště Vlasta - interaktivní procházka 
s Martinem Veselým

Komentovaná procházka, rolová hra a zároveň workshop. Podívejte se pod vedením Martina Veselého na veřejný prostor sídliště Vlasta jinýma očima a přispějte svými podněty k jeho revitalizaci. Začínáme v 17:30 u informačního kontejneru Městské části.

15.09. | 16–17:00 Storytelling - představení pro děti

Pohádky Slovosledí babičky  
Vyprávíme, co vám na očích uvidíme. Pásmo pohádek z celého světa pro menší i větší diváky. Procestujeme spolu Afriku, Japonsko, Haiti a mnoho dalších koutů světa, kde jsme posbírali ty nejzajímavější příběhy a pohádky a teď vám je povyprávíme.
Vypráví: Markéta Holá a Jiří Šmirk

Místo: Plácek za KD Eden

15.09. | 17:30–18:30

Veřejný prostor sídliště Vlasta - interaktivní procházka
s Martinem Veselým

Komentovaná procházka, rolová hra a zároveň workshop. Podívejte se pod vedením Martina Veselého na veřejný prostor sídliště Vlasta jinýma očima a přispějte svými podněty k jeho revitalizaci. Začínáme v 17:30 u informačního kontejneru Městské části.

Místo: Sídliště

16.09. | 10–12:00
Zážitkový Workshop s Petrem Dubem

Umělecký workshop s umělcem Petrem Dubem.

Místo: MŠ Magnitogorská

16.09. | 16–18:00
Workshop děti do 15 let: Historii tvořím teď...teď

( dílna - vize města )

Budeme kreslit, lepit stříhat, kolážovat, kolorovat, modelovat z papíru  a především imaginovat. Velké černobílé fotografie s městským zátiším,budou čekat na vaše nápady, jak se dají městská zátiší prakticky i umělecky pozvednout. Návštěvníci budou navrhovat sochy a urbanistické úpravy existujících prostorů podle vlastního vidění světa. Společně tak propojíme vrstvy času již existujícího místa s pohledem na možnou budoucí proměnu. Vzniklé vizualizace a urbanistické prostorové modely vašich uměleckých zásahů do vize města, budou veřejně prezentovány.

Místo: Středisko územního rozvoje (SUR)

16.09. | 18:00
Klement Valouch - přednáška Nové Vršovice, historie, vývoj a současnost jedné pražské čtvrti

Přednáška o podmínkách a využití území před urbanizací Nových Vršovic,
o formování vizí o budoucí struktuře a charakteru Nových Vršovic v územních plánech a studiích v meziválečném a těsně poválečném období, o hledání konečných představ o podobě Nových Vršovic v 50. a 60. letech
a o postupném naplňování a modifikaci těchto představ od počátku realizace Nových Vršovic do dnešních dnů.

19.09. | Sobota
M3 na Zažít město jinak

15:30 | Zažít město jinak - cyklo přednáška s Milanem Mikuláštíkem

10:00–12:00 | Zažít město jinak - mytí soch na sídlišti Vlasta a jeho okolí

14:00–16:00 | Zažít město jinak - komentovaná prohlídka festivalu s kurátory

14:00–18:00 | NC Eden / Plánovací kontejner | Info o rekonstrukci radnice + okolí + ÚS Nový Eden

17:00–18:00 | NC Eden / Plánovací kontejner | Zažít město jinak - přednáška Zeleň ve městě

22.09. | 15:00 Dernisáž festivalu 
a následný koncert

Politici, umělci, kurátoři a galeristé se setkají v neformálním prostředí nad tématem umění ve veřejném prostoru hlavního města.

 

Panelovou diskuzi bude moderovat Ondřej Cihlář. Akce vznikla ve spolupráci s Landscape festivalem a Festivalem m3. Oba festivaly se různými způsoby zaobírají otázkou začlenění vizuálního umění do městské krajiny.

22.09. | 15:00 Dernisáž festivalu 
a následný koncert

Politici, umělci, kurátoři a galeristé se setkají v neformálním prostředí nad tématem umění ve veřejném prostoru hlavního města.

 

Panelovou diskuzi bude moderovat Ondřej Cihlář. Akce vznikla ve spolupráci s Landscape festivalem a Festivalem m3. Oba festivaly se různými způsoby zaobírají otázkou začlenění vizuálního umění do městské krajiny.

26.09. | 10:00
Nela Keroušová [Floratorium] Kultura 
a Agrikultura - Výsadba jedlých dřevin
/2.část

Komentovaná procházka, rolová hra a zároveň workshop. Podívejte se pod vedením Martina Veselého na veřejný prostor sídliště Vlasta jinýma očima a přispějte svými podněty k jeho revitalizaci. Začínáme v 17:30
u informačního kontejneru Městské části.

 
 

MAP

ARTISTS

(1976) simulates a Greek column in the environment of the housing estate, i.e. an architectural element that is also a sculpture and represents a radically different element in the given location: in contrast to a definite neglect of public space, it represents ideal perfection, bringing historicist shapes into rectangular order, bright colour to a grey environment, of a hue that does not occur in everyday life and is typically used in film to tone down the natural background. But a column is also
a reference to the ancient forum, i.e. to the public space which is a symbol of debate and democracy.

Petr Dub

01.

Installation:

Moments in history that actually never happened.

GPS: 50.06725, 14.46206

The artist duo of graduates of the Photography Studio of the Academy of Arts, Architecture and Design in Prague, Johana Pošová (1985) and Barbora Fastrová (1988), have been working together since 2014. In 2018 they created
a monumental sculpture, Snake, for the Portheimka Park in Smíchov. In the Vlasta housing estate, they decided to modify the meaning of the Acrobat statue by Vendelín Zdrůbecký and transform it into the mythical figure of
a centaur, inviting spectators to participate.

Barbora Fastrová

& Johana

Pošová

02.

Installation:

Centaurs

GPS: 50.06728, 14.46439

(1979) Lives in Dresden and Leipzig. In his sculptures, he reflects the urban environment with its typical aesthetics, including its shabbiness and neglect. Corresponding to this are his favourite industrial materials: especially concrete and metal, which he combines with found objects. The concrete which the panel housing estates were built from can be seen in his work as a certain symbol of crumbling modernity along with its ideal visions, which are changing under the onslaught of the present.

Johannes

Makolies

03.

Installation:

Columns

GPS: 50.06753, 14.46408

(1959) Is primarily a performer and conceptual artist who, however, began by following in the footsteps of his father, Miloš Zet, as a classically trained sculptor. Since February 2020, Zet has been presenting his father's work in an extensive exhibition at the Brno House of Arts. He follows up on this here with a personal memory of his fascination with a record player which he listened to as a child during his father's visits to the studio of his friend Vendelín Zdrůbecký, the creator of four sculptures in the inner courtyards of the Vlasta housing estate.

Martin Zet

04.

Installation:

Gramophone

GPS: 50.06714, 14.4643

(1945) Left for France in 1973 after graduating from the Prague Academy of Fine Arts and settled in Paris. He gradually developed a formal language through which he translates visual stimuli from the surrounding world into objects with truncated shapes and bright colours. In this case, the reliefs on the façade, in a green shade that has been a characteristic feature of his work for many years, evoke falling leaves as an understated commentary on the current environmental situation in the world.

Miloš Cvach

05.

Installation:

Falling Leaves

GPS: 50.06795, 14.46602

Architect and sculptor, Vojtěch Rada (1991), combines sculpture, architecture and game design in his works, creating completely new worlds with their own spatio-temporal rules. Against the backdrop of the historical layers of the Vlasta housing estate and the adjacent Eden, dating back a century, he draws us into a virtual environment in which it is possible to walk across both space and time.

Vojtěch

Rada

06.

Installation:

Fog

GPS: 50.06807, 14.46554

This year's festival also expresses its approval of the newly introduced support for art in public space, which used to work well in our country before 1989. This explains the inclusion in the festival of a sculpture from that era, which is now given a chance to live its "second life". The well-known sculptor, Hugo Demartini, (1931-2010) won the competition to create a sculpture for the atrium of Cheb railway station in 1962, which sculpture had to be removed this year during the reconstruction of the station. Its abstract shapes most likely represent the dynamics of railway transport.

Hugo

Demartini

07.

Installation:

Sculpture for the railway station in Cheb

GPS: 50.06795, 14.46602

(1955) Restarted his artistic career after 1989, when sculpture became the new focus of his work. He is the creator of
a number of projects for public space in our country and abroad, using minimalist geometric shapes into which he often inserts stories rooted in the cultural-historical context of the location. Here, he revitalised flagpoles, once ideological tools but today unused and rusty objects, and developed jubilant geometric compositions between them, bringing a new, refreshing element to the environment of the housing estate.

Václav Fiala

08.

Installation:

Signs

GPS: 50.06732, 14.46652

Philip Topolovac, a graduate of the Berlin UdK (1979), deals with unexpected aspects of modern history in his projects, which combine architecture, archaeology and science fiction. In 2012, he presented a fantastical project in Prague, mapping the ventilation shafts of the Prague metro. His long-term interest in history hidden beneath the surface turns, in his Prague project, into "reverse archaeology", a slightly ironic message intended for future generations.

Philip

Topolovac

09.

Installation:

Eden beneath

GPS: 50.06766, 14.46701

(1984] A graduate of the Prague Academy of Fine Arts, is one of the most prominent sculptors of the younger generation. She innovatively uses traditional woodcarving techniques combined with contemporary post-media visuality. In 2016, she was a finalist in the Jindřich Chalupecký Award competition and the recipient of the Czech Centres' Audience Award.

Anna

Hulačová

10.

Installation:

Godzilla

GPS: 50.06835, 14.46693

(1967) Is an internationally renowned Polish artist of the middle generation, exhibiting, for example, at the Pompidou Centre in Paris, the London ICA and the New Museum in New York. Under the auspices of the SK Slavia Praha soccer club, he is preparing an allegorical sculpture for the m3 festival on which he is collaborating with students of Prague art academies. Its themes are the issue of Pan-Slavism and the ethos of sport and community.

Paweł

Althamer

11.

Installation with UMPRUM and AVU students:

Slavia

GPS: 50.06749, 14.47038

Nela

Keroušová

[Floratorium]

Flower farmer Nela Keroušová, (née Bastlová) entered the public life of Vršovice in the last decade, both by founding the Archangelská Open Garden and by documenting and improving local cultural footprints (Facebook: Vršovická architektura 60. a 80. let / Vršovice Architecture 1960s-1980s). Since 2018, she has been running a family flower farm based on permaculture principles in the Vysočina region. As part of this year's festival, she has prepared several refreshing gardening interventions to the long-established planting features on the Vlasta housing estate.

12.A

12.B

Installation:

Planting of edible trees

12.A: GPS: 50.06807, 14.46554

12.B: GPS: 50.06807, 14.46554

(in cooperation with the ProLuka Gallery)
The winner of the J. Chalupecký Award 2002, Markéta Othová (1968), has been working since the 1990s mainly with analogue black-and-white photography which, however, she transforms into more complex spatial and semantic relationships. Her sculpturally conceived installation in the form of a photographic banner, prepared for the ProLuka outdoor gallery, is a monument to a fleeting moment, to one unique point of memory.

Markéta

Othová

13.

Installation:

Untitled 2020

GPS: 50.07248, 14.44638

An academic sculptor (1923 - 1986), a graduate of the Academy of Fine Arts in Prague, a member of the Army Art Studio in Prague, creator of monuments, sculptures and sculptural groups with period themes, mainly from the army and military environment (ornamentation of the V. I. Lenin Museum, a monument to Jan Žižka of Trocnov, the Auschwitz Museum in Poland). A winner of the Vít Nejedlý Award and a holder of the title of Artist of Merit.

Vendelín

Zdrůbecký

[History]

(1924 - 1993) Studied at the Academy of Fine Arts in Prague, his teachers were: Vratislav Nechleba and Miloslav Holý. From 1964, he was a member of the Army Art Studio, he created a number of official monumental commissions (a mosaic for the National Monument at Vítkov, a mosaic in the passage of the Karlovo náměstí metro station). In 1978 he was awarded the title of Artist of Merit and in 1985 of National Artist.

Radomír

Kolář

[History]

PROGRAMME

BAGENINGS

16.06. | 18:00 Centrum architektury
a městského plánování (C.A.M.P.),
Vyšehradská 51, Praha 2

17.06. | 17:00 P-10 sídliště Vlasta-
KD Eden,
Kazašská 1425/8, Vršovice
(17:30 Komentovaná prohlídka
s kurátory)

17.06. | 18:30
Markéta Othová, vernisáž
v galerii ProLuka 19:00 DJ Aid Kid, KD Eden

JUNE

*Change of programme is reserved!

13.06. | 10:00
Nela Keroušová [Floratorium] Kultura
a Agrikultura - Výsadba jedlých dřevin /1.část

22.06. | 18:00 Tereza Bonaventurová, Artmat - Jak fotit město? Procházka po Vršovicích
s fotografickým workshopem

24.06. | 18:30 Představení soutěže o sochu J. Chalupeckého - debata na téma socha ve veřejném prostoru, Úřad MČ Praha 10 – Středisko územního rozvoje Prahy 10  – Budova B, Vršovická 68, Praha 10

30.06. | 16:00 Performance Philip Topolovac
(Kazašská 1425/8,
Praha 10
Vršovice)

JULY

Dílna – otevřená dílna s libovolným časem příchodu a odchodu | Workshop – fixní dvouhodinový program | Cena dílny nebo workshopu je 250 Kč/os

*Change of programme is reserved!

04.07. | sobota

| workshop
lektorka Šárka (děti nad 10 let), název: Znovu, ale poprvé

Znovu objevujme a nechme se inspirovat prostory Vršovického sídliště Vlasta, jenž je
i hlavním dějištěm festivalu. Vraťme se zpět v čase a pomocí fotografie sídliště opět postavme
a vdechněme Vlastě nový život! S dětmi nejdříve projdeme určenou trasu, při které fotograficky zaznamenáme nejen prostory sídliště, ale i sochařská díla jednotlivých umělců. Posléze budou mít účastníci workshopu příležitost, vybrané fotografie vytisknout a následně s nimi vytvořit  plošné, či prostorové koláže s možností zasazení jejich díla do skupinové práce všech zůčatněných.

14:00 setkání s lektorkou před vstupem do muzea

14:00-15:00 fotografická procházka na sídlišti Vlasta

15:00-16:00 tvorba v sále Waldesova muzea

vlastní digitální fotoaparát  ( nebo mobilní telefony ) s sebou

09.07. | čtvrtek

| workshop  lektorka Šárka (děti nad 10 let), název: Znovu, ale poprvé

Prozkoumejte komunikaci umění a prostoru formou sítotisku a dalších tiskových technik, které na vás v rámci workshopu Znovu, ale poprvé budou čekat. Díky tiskovým technikam vám bude propůjčen zcela nový způsob uchopení sídlištního prostoru. Co jsme chápali jako uzavřené
a skličující, nudné, či ohrané, nebo opakující se, nám bude nyní sloužit jako platforma pro samotné tvoření. Z workshopu budete tedy odcházet obohaceni nejen zajímavým zážitkem, ale i s vlastním dílem.

zázemí Městský úřad Praha 10 - Středisko územního rozvoje 

otevření dílny s lektorkou od 14:00 do 16:00

15.07. | středa

| dílna
lektorka Kristýna
(děti do 15 let), název: Historii tvořím teď. . teď. .

Budeme kreslit, lepit stříhat, kolážovat, kolorovat , modelovat z papíru  a především imaginovat. Velké černobílé fotografie s městským zátiším,budou čekat na vaše nápady, jak se dají městská zátiší prakticky i umělecky pozvednout. Návštěvníci budou navrhovat sochy a urbanistické úpravy existujících prostorů podle vlastního vidění světa. Společně tak propojíme vrstvy času již existujícího místa s pohledem na možnou budoucí proměnu. Vzniklé vizualizace a urbanistické prostorové modely vašich uměleckých zásahů do vize města, budou veřejně prezentovány.

zázemí Městský úřad Praha 10 - Středisko územního rozvoje

otevření dílny s lektorkou od 14:00 do 18:00

25.07. | sobota

| dílna

lektorka Kristýna
(děti do 15 let), název: Historii tvořím teď. .
teď. .

Budeme kreslit, lepit stříhat, kolážovat, kolorovat , modelovat z papíru  a především imaginovat. Velké černobílé fotografie s městským zátiším,budou čekat na vaše nápady, jak se dají městská zátiší prakticky i umělecky pozvednout. Návštěvníci budou navrhovat sochy a urbanistické úpravy existujících prostorů podle vlastního vidění světa. Společně tak propojíme vrstvy času již existujícího místa s pohledem na možnou budoucí proměnu. Vzniklé vizualizace a urbanistické prostorové modely vašich uměleckých zásahů do vize města, budou veřejně prezentovány.

zázemí Waldesovo muzeum malý sál

otevření dílny s lektorkou od 14:00 do 16:00

 

!DÍLNA JE MOMENTÁLNĚ ZRUŠENA A PŘESUNUTA NA ZÁŘÍ!

22.07. | 18:00 procházka po sídlišti Vlasta s Hanou Řepkovou "Soubor Vlasta v kontextu českých 

a středoevropských sídlišť

Procházka s Hankou Řepkovou se zaměří jak na mizející architektonické, tak na nepomíjející urbanistické a výtvarné hodnoty souboru a zformuluje doporučení směru, kterým by se měla ubírat jeho modernizace. Dozvíme se, v čem se liší realizace od projektu, co má Vlasta společného s českými sídlišti, čím se naopak vymyká a kde ve světě můžeme najít paralely k její sevřené podobě a ojedinělému množství výtvarných děl ve veřejném prostoru. 

sraz: na terase bloku A s výhledem do Kazašské ulice.

29.07. | 10:00 Storytelling představení pro děti (Slow cafe, Francouzská 966/33,
Vinohrady)

Vyprávíme, co vám na očích uvidíme. Pásmo pohádek z celého světa pro menší i větší diváky. Procestujeme spolu Afriku, Japonsko, Haiti a mnoho dalších koutů světa, kde jsme posbírali ty nejzajímavější příběhy a pohádky a teď vám je povyprávíme.

 

Vypráví: Markéta Holá a Jiří Šmirk

Představení pro děti - Slow cafe Francouzská 966/33, 120 00 Vinohrady - 250 Kč/os.

AUGUST

*Change of programme is reserved!

05.08. | 17:30 Komentovaná prohlídka 
s Pavlem Karousem

V sobotu 5. srpna bude procházka za výtvarnými artefakty na sídlišti Vlasta ve Vršovicích, a to jak díly ze 70. a 80. let, které byly realizovaný v rámci „čtyřprocentního umění“ a novými instalacemi, které vznikli v rámci festivalu M3/ umění v prostoru na sídlišti. Sraz je v 17:30 před zavřeným kulturním dome Eden. Komentovanou prohlídku vede sochař Pavel Karous, autor projektu Vetřelci a volavky. Plánovaná doba procházky je cca 2 hod. Vstup v rámci komentované prohlídky zdarma. Objevte mezi normalizačními výtvarnými realizacemi z dílny Armádního výtvarného studia aktuální a dočasné umělecké intervence a instalace. Děti, psy
a hipstery berte s sebou.

19.08. | 18:00 Komentovaná prohlídka 
s kurátory

Srdečně vás zveme na komentovanou procházku s kurátory letošného ročníku festivalu M3 / Umění v prostoru – Marcelem Fišerem a  Pavlem Vančátem. Letošní ročník nese podtitul "Vrstvy historie", které kurátoři odhalují na vršovickém sídlišti Vlasta, do kterého zasadili třináct uměleckých děl od umělců jak z České republiky, tak ze zahraničí. Na sídlišti a jeho blízkém okolí uvidíte nejen historická díla od Vendelína Zdrůbeckého a Radomíra Koláře, ale především nově vzniklá díla v rámci festivalu. 

 

Vystavující umělci:

Petr Dub, Barbora Fastrová a Johana Pošová, Johannes Makolies, Martin Zet, Miloš Cvach, Vojtěch Rada,  Václav FIala, Philip Topolovac, Anna Hulačová, Pawel Althamer, Nela Keroušová, Markéta Othová, Hugo Demartini. 

SEPTEMBER

*Change of programme is reserved!

14.09. | 16–18:00

Úklid sídliště

a okolí s Trashero

Trash Hero vzniklo v Thajsku. Tehdy jedna parta lidí zvedla zadky a uklidila pláž zaneřáděnou odpadky. Další týden uklidili jiné místo.. a pak znovu a znovu. Pak se začaly připojovat další vesnice, města a země. Mezi nimi i Česká republika. Nemáme sice pláže, ale odpadků se tu povaluje dost. A hlavně - spotřeba jednorázového plastu v ČR není tolik vidět. Skrývá se recyklaci, která nám dává dojem, že je všechno v pořádku. Tenhle plastový kolotoč chceme skončit. Proto pořádáme úklidy, přednášky a workshopy, aby lidé přemýšleli nad jednorázovým plastem. Protože každá, i sebemenší změna má velký dopad. Dobrovolníci Trash Hero pořádají úklidy v pražských ulicích. Šíří myšlenku, aby lidé uklidili po sobě i po ostatních... a že nejlepší odpad je žádný odpad.

14.09. | 17–17:30

Vojta Rada prezentace hry mlha

Zveme Vás na prezentaci hry Mlha od Vojtěcha Rady. Ukáže Vám tajná místa sídliště Vlasta a jeho okolí napříč jeho historií.

14.09. | 17–17:30

Film Katapult

Středisko územního rozvoje (SUR)

Prosím registrujte se, vejde se cca 15 lidí - / Zveme Vás na promítání filmu Katapult režiséra Jaromila Jireše, který zfilmoval stejnojmenou novelu Vladimíra Párala. Tak jako ve většině Páralových povídkách, i zde zobrazuje problematiku stereotypu všedního dne. Děj se částěčně odehrává na sídlišti Vlasta.

14.09. | 15–16:00

Autorské čtení s knihkupectvím XAO

Vystoupí autor Ladislav Čumba

s knihou Wttgensteinova kniha faktů (pro dospělé)

14.09. | 16–18:00

Úklid sídliště
a okolí s Trashero

Trash Hero vzniklo v Thajsku. Tehdy jedna parta lidí zvedla zadky a uklidila pláž zaneřáděnou odpadky. Další týden uklidili jiné místo.. a pak znovu a znovu. Pak se začaly připojovat další vesnice, města a země. Mezi nimi i Česká republika. Nemáme sice pláže, ale odpadků se tu povaluje dost. A hlavně - spotřeba jednorázového plastu v ČR není tolik vidět. Skrývá se recyklaci, která nám dává dojem, že je všechno v pořádku. Tenhle plastový kolotoč chceme skončit. Proto pořádáme úklidy, přednášky a workshopy, aby lidé přemýšleli nad jednorázovým plastem. Protože každá, i sebemenší změna má velký dopad. Dobrovolníci Trash Hero pořádají úklidy
v pražských ulicích. Šíří myšlenku, aby lidé uklidili po sobě i po ostatních... a že nejlepší odpad je žádný odpad.

15.09. | 17:30 Veřejný prostor sídliště Vlasta - interaktivní procházka 
s Martinem Veselým

Komentovaná procházka, rolová hra a zároveň workshop. Podívejte se pod vedením Martina Veselého na veřejný prostor sídliště Vlasta jinýma očima a přispějte svými podněty k jeho revitalizaci. Začínáme v 17:30 u informačního kontejneru Městské části.

15.09. | 16–17:00 Storytelling - představení pro děti

Pohádky Slovosledí babičky  
Vyprávíme, co vám na očích uvidíme. Pásmo pohádek z celého světa pro menší i větší diváky. Procestujeme spolu Afriku, Japonsko, Haiti a mnoho dalších koutů světa, kde jsme posbírali ty nejzajímavější příběhy a pohádky a teď vám je povyprávíme.
Vypráví: Markéta Holá a Jiří Šmirk

Místo: Plácek za KD Eden

15.09. | 17:30–18:30

Veřejný prostor sídliště Vlasta - interaktivní procházka
s Martinem Veselým

Komentovaná procházka, rolová hra a zároveň workshop. Podívejte se pod vedením Martina Veselého na veřejný prostor sídliště Vlasta jinýma očima a přispějte svými podněty k jeho revitalizaci. Začínáme v 17:30 u informačního kontejneru Městské části.

Místo: Sídliště

16.09. | 10–12:00
Zážitkový Workshop s Petrem Dubem

Umělecký workshop s umělcem Petrem Dubem.

Místo: MŠ Magnitogorská

16.09. | 16–18:00
Workshop děti do 15 let: Historii tvořím teď...teď

( dílna - vize města )

Budeme kreslit, lepit stříhat, kolážovat, kolorovat, modelovat z papíru  a především imaginovat. Velké černobílé fotografie s městským zátiším,budou čekat na vaše nápady, jak se dají městská zátiší prakticky i umělecky pozvednout. Návštěvníci budou navrhovat sochy a urbanistické úpravy existujících prostorů podle vlastního vidění světa. Společně tak propojíme vrstvy času již existujícího místa s pohledem na možnou budoucí proměnu. Vzniklé vizualizace a urbanistické prostorové modely vašich uměleckých zásahů do vize města, budou veřejně prezentovány.

Místo: Středisko územního rozvoje (SUR)

16.09. | 18:00
Klement Valouch - přednáška Nové Vršovice, historie, vývoj a současnost jedné pražské čtvrti

Přednáška o podmínkách a využití území před urbanizací Nových Vršovic,
o formování vizí o budoucí struktuře a charakteru Nových Vršovic v územních plánech a studiích v meziválečném a těsně poválečném období, o hledání konečných představ o podobě Nových Vršovic v 50. a 60. letech
a o postupném naplňování a modifikaci těchto představ od počátku realizace Nových Vršovic do dnešních dnů.

19.09. | Sobota
M3 na Zažít město jinak

15:30 | Zažít město jinak - cyklo přednáška s Milanem Mikuláštíkem

10:00–12:00 | Zažít město jinak - mytí soch na sídlišti Vlasta a jeho okolí

14:00–16:00 | Zažít město jinak - komentovaná prohlídka festivalu s kurátory

14:00–18:00 | NC Eden / Plánovací kontejner | Info o rekonstrukci radnice + okolí + ÚS Nový Eden

17:00–18:00 | NC Eden / Plánovací kontejner | Zažít město jinak - přednáška Zeleň ve městě

21.09. | 16–17:00 přednáška
s restaurátorem Alešem Hvízdalem

přednáška s restaurátorem Alešem Hvízdalem, procházka kolem soch
a mozaiek, naučný charakter a budoucí restaurování Akrobatky/Gymnastky

Místo: NC Eden, plánovací kontejner

21.09. | 16–18:00

Sítotiskový workshop pro děti (10+) "Znovu, ale poprvé"

Prozkoumejte komunikaci umění a prostoru formou sítotisku a dalších tiskových technik, které na vás v rámci workshopu Znovu, ale poprvé budou čekat. Díky tiskovým technikam vám bude propůjčen zcela nový způsob uchopení sídlištního prostoru. Co jsme chápali jako uzavřené a skličující, nudné, či ohrané, nebo opakující se, nám bude nyní sloužit jako platforma pro samotné tvoření.
Z workshopu budete tedy odcházet obohaceni nejen zajímavým zážitkem, ale i s vlastním dílem.

22.09. | 15:00 Dernisáž festivalu 
a následný koncert

Politici, umělci, kurátoři a galeristé se setkají v neformálním prostředí nad tématem umění ve veřejném prostoru hlavního města.

 

Panelovou diskuzi bude moderovat Ondřej Cihlář. Akce vznikla ve spolupráci s Landscape festivalem a Festivalem m3. Oba festivaly se různými způsoby zaobírají otázkou začlenění vizuálního umění do městské krajiny.

23.09. | 15–16:00

Cimbálovka

Koncert

Místo: NC Eden, Plánovací kontejner

23.09. | 17:30–18:30

procházka po sídlišti Vlasta
s Hanou Řepkovou: Soubor Vlasta v kontextu českých
a středoevropských sídlišť.

Procházka s Hankou Řepkovou "Soubor Vlasta v kontextu českých a středoevropských sídlišť" se zaměří jak na mizející architektonické, tak na nepomíjející urbanistické a výtvarné hodnoty souboru a zformuluje doporučení směru, kterým by se měla ubírat jeho modernizace. Dozvíme se, v čem se liší realizace od projektu, co má Vlasta společného s českými sídlišti, čím se naopak vymyká a kde ve světě můžeme najít paralely k její sevřené podobě a ojedinělému množství výtvarných děl ve veřejném prostoru.

Místo: Sídliště

30.09. | 17:00 Veřejný prostor sídliště Vlasta - interaktivní procházka 
s Martinem Veselým

Komentovaná procházka, rolová hra a zároveň workshop. Podívejte se pod vedením Martina Veselého na veřejný prostor sídliště Vlasta jinýma očima a přispějte svými podněty k jeho revitalizaci. Začínáme v 17:30
u informačního kontejneru Městské části.

05.10. | 17:30–18:00

přednáška Hana Řepková

Regenerace sídlišť aneb nenápadný půvab panelu.

Místo: NC Eden, plánovací kontejner

07.10. | 17:30

Nela Keroušová procházka po vršovické architektuře

60 - 80 let

Sídliště Vlasta je bez pochyb jedinečný architektonický celek, v jeho okolí vznikaly v 60.-80.letech další zajímavé stavby s uměleckými prvky, jako jsou IOS Moskevská II. s velkoplošnou figurální malbou na kámen, bývalý Chemapol dnes palác Kodaňská, KD Eden, MŽP a další.
S jejich autory, dobou vzniku a perličkami z rozhovorů s jejich tvůrci Vás seznámí Nela Keroušova, ctitelka prostoru a zakladatelka fcb stránky Vršovická architektura 60.-80.let.
 

12.10. | 16:30–18:00

Fotografický workshop s Terezou Bonaventurovou

v pondělí se uskuteční fotografický workshop s Terezou Bonaventurovou zaměřený na fotografii architektury, města a veřejného prostoru. Primárním cílem workshopu však nebude pořízení technicky dokonalých snímků. Během procházky po Vršovicích a zejména v brutalistním areálu sídliště Vlasta si především představíme, jak nad městem (nejen) fotograficky přemýšlet. Ukážeme si jak pracovat s kontextem, významem nebo sérií, načež si každý zkusí vytvořit vlastní fotografický soubor, jehož cílem bude vyjádřit nějakou myšlenku či zpracovat určité téma. Můžete zaujmout kritický postoj a nastínit problém, který vás ve veřejném prostoru dlouhodobě pálí, nebo se naopak pokusit zachytit skrytou krásu mohutného betonu či objevovat nejrůznější detaily a bohatou výtvarnou výzdobu. Možností je bezpočet a jak k workshopu přistoupíte, bude čistě na vás. Součástí workshopu bude také možnost následné online konzultace výsledných souborů.

Místo: Vršovice

 

12.10. | 15–16:00

Autorské čtení s XAO

Vystoupí autorka Zuzana Bramborová s knihou Žížala pokládá otázky
a výběrem dětských knih z Xao.

Místo: NC Eden, plánovací kontejner

12.10. | 17–18:00

​Město z ptačí perspektivy - zaměřeno na Vršovice

a Eden s IPR

a CAMP

Místo: NC Eden, plánovací kontejner

ORGANISATOR

PARTNERS

Join us and stay in follow mode!

Colophon:

Artistic director: Čestmír Suška

Production: Ivana Vodičková, Klára Sofie Střihafková

Production II: Jarka Janíčková, Josefína Frýbová

Graphic design: Daniel Suška

Technical PR: Marek Volf

PRO ŠKOLY:

© 2020 Festival M3 All rights reserved.

M3-logotyp-BW.png