Chodit spolu rajským městem

V loňském roce jste se mohli*y společně s námi zapojit do jednodenní akce Chodit spolu rajským městem ve čtvrti Rajská zahrada v Praze, úvodní živé události, která zkoumala možnosti jak propojit místní obyvatelstvo, umělce, umělkyně a návštěvnictvo odjinud v hledání neviditelných aspektů města.

Na procházkách s hosty a hostkami cestovní kanceláře CK Ráj, provozované architektonickým studiem MAK! jste se mohli*y o této čtvrti dozvědět to, co se nikde jinde nedočtete. S členkami kolektivu Prádelna jste si mohli*y obtisknout kanál na své tričko, s Terezou Silon prožít a nechat si projít tělem zkušenost s místními a katalánskými rostlinami, se Synth Library rapovat, zpívat a hrát a s Martinou Drozd Smutnou a Eliškou Fialovou vyprávět příběhy o životě na Rajské zahradě, zaznamenávat je výtvarnou formou a vytvořit tak základ pro velkoformátovou nástěnnou malbu, která vznikne v roce 2024.

Program

MAK!
CK RÁJ

Široká nabídka unikátních tematických zájezdů za poznáním

více informací

Vydejte se s cestovní kanceláří RÁJ na poznávací zájezdy v Rajské zahradě. Poznejte své okolí za doprovodu odborných průvodců. Poznejte ho tak, jak ho ještě neznáte. A nebo spíše znáte, ale nepřikládáte tomu význam… Můžete se těšit na problematiku města očima zvířat, dětí, rostlin, seniorů, vody, matek a otců, stromů a hub… to vše skrze témata urbanismu sídliště, městské zeleně, umění ve veřejném prostoru, technologické infrastruktury, lokální historie, sociální geografie. . S sebou pláštěnku, dobrou obuv a láhev s pitím. 

 

  1. zájezd:  Normalizace, devadesátá léta a současnost na sídlišti (Petr Zeman) 
  2. zájezd:  Průvod městskou divočinou, s překvapením (Alžběta Procházková, Kateřina Vídenová, Adam Wlazel)

KOLEKTIV PRÁDELNA

Kanálový tisk

více informací

Členky kolektivu Prádelna vám zprostředkují jedinečnou zkušenost s reprodukční grafickou technikou zaměřenou na tisk z plochy. Kanálový tisk spočívá v nanesení tiskové barvy na kanál MČ Prahy 14 a následném obtisknutí motivu na vlastní tričko. 

Kolektiv Prádelna je umělecký kolektiv žen v sociální tísni, iniciovaný umělkyní Magdalenou Kwiatkowskou. Práce kolektivu se inspiruje feminismem a představou umění jako demokratického prostoru, kde se mohou vyjadřovat všichni a kde dochází k rovnocennému uskupení zkušeností, které ve společnosti jinak zůstávají od sebe izolované a odlišně viditelné/slyšitelné. Členky kolektivu se věnují psaní, kreslení či točení filmů a společně problematizují stereotypní zobrazování lidí v sociální nouzi.

TEREZA SILON
SMYSLOVÝ KOLEKTIVNÍ ZTĚLESNĚNÝ HERBALISMUS A VOKÁLNÍ EKOLOGICKÉ ZAŘÍKÁVÁNÍ

Učení se a sdílení o rostlinách a s rostlinami

více informací

Setkání zprostředkovávající kolektivní fyzickou praxi, učení se a sdílení o rostlinách a s rostlinami. Pohybová a vokální praxe coby kolektivní ekologické milostné zaříkávání s lokálními rostlinami a výměnou za rostliny z kopců historicky zasvěcených Venuši a nyní Černé Madonně v Katalánsku, kde je momentálně Tereza Silon na umělecké rezidenci.

Umělkyně vás prosí o účast na celém rituálu, což je důležité pro vás i pro ostatní.

MARTINA DROZD SMUTNÁ A ELIŠKA FIALOVÁ
RAJSKÁ ZAHRADA SOUKROMÁ A SPOLEČNÁ

Tvořivý workshop s procházkou, malováním 
i trochou povídaní

více informací
Martina Drozd Smutná a Eliška Fialová připraví výtvarnou dílnu určenou nejen dětem, skrze niž budou společně s obyvateli čtvrti “vyprávět příběhy o životě na Rajské zahradě” a sbírat tak motivy pro nástěnnou malbu, která zde bude realizována v příštím roce.

SYNTH LIBRARY
SLOKY MEZI PANELÁKY

Pojízdné hudební nahrávací studio

více informací
Zajímá tě hudba a tanec? Přijď si s námi vyzkoušet nové hudební nástroje, zpívat a rapovat. Společně můžeme zkusit složit hudbu, beaty a melodie, nebo napsat text a potom ho nahrát. A co kdybychom nahráli celou písničku? Přidej se k nám v pojízdném nahrávacím studiu Knihovny syntezátorů, které se tentokrát zastaví v DDM Praha 9, hned vedle Městské knihovny. Bude možnost seznámit se s novými nástroji, zkusit si zpívat a rapovat na mikrofon a rovnou něco nahrát. Vůbec nevadí, že na žádný nástroj zatím nehraješ, s námi můžeš začít a zapojit se třeba i jen do psaní textu, zkusíme si slovní hry a každý může přispět slovní hříčkou, příběhem nebo svými dojmy a pocity ze čtvrti, ve které žije. Během odpoledne si můžete také přijít poslechnout a zatancovat na vystoupení skvělé rapperky a zpěvačky, která si říká Jemah. Otevíráme pojízdné studio, zkoušíme nové nástroje a mikrofony Vystoupení zpěvačky a rapperky Jemah Tvorba textů, beatů a nahrávání

Festival Neviditelné město kurátoruje

Institut úzkosti.

Institut úzkosti je platforma, která se skrze participativní umělecké a společenskokritické formáty zabývá tématem úzkosti ve společnosti a hledáním jejích systémových příčin.

Celá akce probíhá pod záštitou Studia Bubec a je předzvěstí ještě bohatšího programu, který nás na Praze 14 čeká v roce 2024. Těšíme se na viděnou!

Kontakt

Tělovýchovná 748
155 00 Praha 5 - Řeporyje

info@bubec.cz
+420 777 201 941​